W dniach 21-23 listopada 2024 r. odbył się Hackathon GeoAI – pierwsze z wydarzeń organizowanych w ramach Zadania zleconego i finansowanego przez Ministra Nauki pn. Międzyuczelniania współpraca badawcza w obszarze geodezji i kartografii – platforma współpracy badawczej “GeoIntegracja”. Wydarzenie zorganizowały Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej i Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej, a obejmowało ono szereg różnych aktywności: trzy sesje plenarne pn. „Poznajmy się…”, zwiedzanie laboratoriów z infrastrukturą badawczą Wydziału Geodezji i Kartografii PW i Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, prezentacje doktorantów TED Talk, hackathon dla doktorantów, warsztaty dla promotorów, a także wspólne panele dyskusyjne wszystkich uczestników („Work Life Balance” oraz „Modele kariery naukowej w kraju i zagranicą”).

W Hackathon GeoAI wzięli przedstawiciele 8 ośrodków akademickich (Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Politechniki Morskiej w Szczecinie, Politechniki Warszawskiej i Wojskowej Akademii Technicznej), którzy reprezentowali 7 specjalności z obszaru geodezji i kartografii.

Wyzwaniem postawionym podczas hackathonu była WODA – zarówno w kontekście zachowania i potrzeby monitorowania zasobów wodnych, jak i rozumiana jako żywioł, który należy monitorować, aby zapobiegać klęskom żywiołowym lub ograniczać ich skutki. Zespoły złożone z doktorantów reprezentujących różne specjalności i różne ośrodki akademickie miały 40 godzin na opracowanie koncepcji i opracowały prototypy:

  1. narzędzia do identyfikacji miejsc pod budowę zbiorników retencyjnych,
  2. aplikacji do prognozowania strat powodziowych jako klucz do zrównoważonego zarządzania ryzykiem,
  3. aplikacji do generowania raportów powodziowych,
  4. aplikacji do monitorowania zasobów wodnych i wczesnego ostrzegania.