26 listopada 2024
Za nami Hackathon GeoAI’2024
W dniach 21-23 listopada 2024 r. odbył się Hackathon GeoAI – pierwsze z wydarzeń organizowanych w ramach Zadania zleconego i finansowanego przez Ministra Nauki pn. Międzyuczelniania współpraca badawcza w obszarze geodezji i kartografii – platforma współpracy badawczej “GeoIntegracja”. Wydarzenie zorganizowały Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej i Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej, a obejmowało ono szereg różnych aktywności: trzy sesje plenarne pn. „Poznajmy się…”, zwiedzanie laboratoriów z infrastrukturą badawczą Wydziału Geodezji i Kartografii PW i Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, prezentacje doktorantów TED Talk, hackathon dla doktorantów, warsztaty dla promotorów, a także wspólne panele dyskusyjne wszystkich uczestników („Work Life Balance” oraz „Modele kariery naukowej w kraju i zagranicą”).
W Hackathon GeoAI wzięli przedstawiciele 8 ośrodków akademickich (Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Politechniki Morskiej w Szczecinie, Politechniki Warszawskiej i Wojskowej Akademii Technicznej), którzy reprezentowali 7 specjalności z obszaru geodezji i kartografii.
Wyzwaniem postawionym podczas hackathonu była WODA – zarówno w kontekście zachowania i potrzeby monitorowania zasobów wodnych, jak i rozumiana jako żywioł, który należy monitorować, aby zapobiegać klęskom żywiołowym lub ograniczać ich skutki. Zespoły złożone z doktorantów reprezentujących różne specjalności i różne ośrodki akademickie miały 40 godzin na opracowanie koncepcji i opracowały prototypy:
- narzędzia do identyfikacji miejsc pod budowę zbiorników retencyjnych,
- aplikacji do prognozowania strat powodziowych jako klucz do zrównoważonego zarządzania ryzykiem,
- aplikacji do generowania raportów powodziowych,
- aplikacji do monitorowania zasobów wodnych i wczesnego ostrzegania.